Řeka Atna a národní park Rondane

Zase jsme se přesunuli o 200 km dál. Dnes píšu z kempu pod slavnou Trolí stezkouZatím je asi osm stupňů, ale už leze sluníčko, tak snad se to zlepší. Předchozí dny jsme sjeli úsek řeky Atny a navštívili národní park Rondane.

Atna, stejně jako ostatní řeky měla málo vody, což nám možná i vyhovovalo, jelikož se snížila její obtížnost z WW III – IV na WW II – III. Po krátkém rozpádlování na jezeře nás řeka přivítala několika nádhernými peřejemi. Jednoznačně nejlepší byla kaskáda končící krátkým slajdem po skále, která by za normální vody byla určitě WW IV. Další úsek řeky byl typický nedostatkem vody, vyhýbání mezi kameny a občas nějakou tou větší peřejí, když se údolí uzavřelo.

Na jedné z nich, hned při nástupu se nám nepovedlo vyhnout se kamenu a skončili jsme na něm. Byla to školácká chyba, kterou odnesl náš kamarád Méďa, který se nás snažil vyprostit a cvakl se. Kluci, kteří stáli dál po proudu, ho ukázkově a bleskurychle dostali z vody na břeh. Bohužel si rozsekl obočí, které mu slepila naše nastávající doktorka Alice. Zbytek řeky byl jak za trest, samé kameny a žádná voda.

Řeka Atna
Řeka Atna

Úterý jsem se rozhodl pojmout méně adrenalinově a šel jsem s partou deseti lidí projít se parkem Rondane. Během dne jsme ušli 25 km a dostali se do výšky 1100 metrů. Šel s námi i jeden z řidičů. Není na takové výšlapy zvyklý a tak mu to dalo pořádně zabrat. Cestou nám ale vyprávěl o jeho práci. Myslím, že toho teď vím dost o autobusech a o povolání řidiče. Park je to vskutku nádherný. Snad vám ho ani nebudu moc popisovat, podívejte se na úvodní fotku.

Národní park Rondane
Národní park Rondane

Možná vás to překvapí, ale v Norsku nám málo prší a řeky nemají vodu, proto jsme dnes museli oželet řeku Folla. Ale abychom dnešek úplně neztratili tím, že jen přejedeme z kempu do kempu, vyjeli jsme tedy na kole v pozdních odpoledních hodinách do městečka Andalsnes na pobřeží fjordu. Dá se říct, že jsme viděli Atlantický oceán. Část z nás se ještě vydala na výšlap na místní vyhlídku, bylo to sice pět set výškových, ale výhled na fjord stál za to. Ti co nechtěli do kopce si užili místní kavárny.